„Budeme spoléhat na vědu.“ Šéf atletiky ocenil omezení startu transgender plavkyň

Jak WA, tak fotbalová federace FIFA hodlají přezkoumat svá vlastní pravidla týkající se účasti sportovců po změně pohlaví.

„Máme tu mezinárodní federaci, která uplatňuje své právo stanovit pravidla, jež jsou v nejlepším zájmu jejího sportu. A takhle by to mělo být. Vždy jsme měli názor, že biologie je důležitější než pohlaví, a podle toho budeme pokračovat v přezkoumávání našich pravidel. Budeme spoléhat na vědu,“ řekl BBC Coe k rozhodnutí FINA, které kritizovali obhájci práv trans lidí.

FINA odsouhlasila, že plavkyně, jež se narodily jako muži, budou moci startovat v ženských soutěžích pouze v případě, že neprošly částí chlapecké puberty. Světová atletika aktuálně omezuje start pro transgenderové sportovkyně a sportovkyně s odlišným sexuálním vývojem v některých ženských běžeckých disciplínách na základě množství testosteronu, jenž nesmí překročit hranici pět nanomolů na litr krve.

„Budeme pokračovat ve výzkumu a přispívat k rostoucímu souboru důkazů, že testosteron je určujícím činitelem výkonu. Na konec roku máme naplánovánu diskuzi o našich pravidlech v rámci zasedání rady,“ uvedl šéf WA Coe.

Mluvčí fotbalové FIFA řekl agentuře Reuters, že federace aktuálně možnost nových pravidel konzultuje.

„Diskutujeme o tom s experty. Pokud by bylo potřeba vyřešit nějaký případ před zavedením nových regulí, budeme se jím zabývat jednotlivě,“ uvedl mluvčí FIFA s tím, že federace sbírá názory odborníků z lékařského, právního, vědeckého a výkonnostního prostředí a od expertů na lidská práva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.