Carlsen nebude obhajovat titul šachového krále. Po devíti letech vlády už nemá chuť

„Pro další souboj o titul mi chybí motivace,“ konstatoval Carlsen. „Cítím, že nemám co získat, nemám zápasy o titul moc rád, a přestože by to byl určitě zápas zajímavý z historického hlediska, nemám chuť ho hrát a prostě ten zápas hrát nebudu,“ řekl.

Světovým šampionem je od roku 2013, kdy sesadil z trůnu Inda Višvánáthána Ánanda, a od té doby titul čtyřikrát obhájil, naposledy vloni v prosinci právě proti Něpomňaščimu. Už tehdy zpochybnil svoji další obhajobu, v jednom z rozhovorů naznačil, že by si účast rozmyslel pouze v případě, kdyby jeho vyzyvatelem byl Alireza Firouzja označovaný za zázračné dítě.

Devatenáctiletý Francouz íránského původu ale skončil v madridském Turnaji kandidátů, z něhož se rekrutuje vyzyvatel, při vítězství Něpomňaščiho až šestý.

„Hovořil jsem s členy svého týmu, (šachovou federací) FIDE i s Janem. Závěr je jednoduchý, pro další zápas nemám motivaci,“ zopakoval Carlsen. Zároveň ale uvedl, že to neznamená konec kariéry. Nevyloučil také do budoucna možnost návratu do bojů o šachový primát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.