Dusno na Tour. Nizozemec četl drsné výhrůžky, krajan mu neodpustí. Vztekal se i Sagan

Srážka Fabia Jakobsena s Dylanem Groenewegenem v srpnu 2020 v první etapě závodu Kolem Polska obletěla svět. Mladší z dvojice Nizozemců se ve spurtu snažil předstihnout krajana, jenže Groenewegen zablokoval cestu podél bariéry a Jakobsen vylétl z trati.

Pád v osmdesátikilometrové rychlosti mohl mít fatální následky. První zprávy byly děsivé, a přestože později lékař týmu Quick-Step Alpha Vinyl upřesnil, že Jakobsen nemusel být oživován, sám jezdec se bál o život.

Pětihodinová operace a dva dny v umělém spánku. 130 stehů v obličeji, traumatické poranění mozku, ochrnutá hlasivka a jediný zbylý zub. S tímto výčtem nakonec Jakobsen vyvázl. Viník Groenewegen dostal od Mezinárodní cyklistické unie UCI trest na devět měsíců.

Zatímco se Jakobsen zotavoval z těžkých zranění a pozvolna usedal zpět na kolo, Groenewegen si v Nizozemsku procházel peklem. „Nechodili jsme ven, dva týdny náš dům hlídala policie,“ popisoval.

Jemu i rodině chodily nepříjemné zprávy od anonymů, četl si drsné výhrůžky smrtí. „Občas to bylo dost konkrétní. K jednomu dopisu byla přidaná i smyčka z provazu, na který jsme měli pověsit naše dítě, až se narodí. Vstávat v tom období z postele byla docela výzva,“ líčil.

Groenewegena mohlo těšit alespoň to, že stav jeho krajana se lepšil. Jakobsen se vrátil k závodění na nejvyšší úrovni a rok po těžkém pádu vyhrál bodovací soutěž na Vueltě. A letos poprvé závodí na Tour.

V interním souboji v Quick-Stepu vytlačil zkušeného Marka Cavendishe, vítěze 34 etap Tour, který letos mohl předskočit Eddyho Merckxe a stát se absolutním rekordmanem „Staré dámy“.

Důvěru splatil Jakobsen výhrou hned v druhé etapě, která byla po úvodní časovce vůbec první příležitostí pro elitní sprintery, a oblékl zelený dres. O den později se už radoval jeho protivník z osudové srážky v Polsku.

„Psychicky to bylo samozřejmě strašně těžké období. Po tom všem, co se stalo… Tohle je pro moji ženu a syna. Moc to pro mě znamená,“ hlásil v cíli uslzený Groenewegen, který vyhrál už pátou etapu Tour v kariéře.

Když byl na vítězství krajana z týmu BikeExchange-Jayco novináři tázán Jakobsen, odvětil chladně: „To vítězství ukázalo, že je dobrý sprinter.“

„Musím říct, že před tou nehodou jsem k němu trochu vzhlížel, ale po chybě, jakou udělal, je to definitivně pryč. Myslím, že je to normální,“ pokračoval týmový parťák Zdeňka Štybara a Josefa Černého o svém vztahu s Groenewegenem.

A nejenom nizozemská rivalita živí v prvním týdnu Tour napětí mezi sprintery. Na konci třetí etapy se rozčiloval Peter Sagan, kterému se nepozdávalo chování muže ve žlutém, Wouta van Aerta. Po průjezdu cílem na Belgičana ukazoval prstem a cosi nasupeně pokřikoval.

„Nechci to nijak posuzovat, od toho jsou rozhodčí. Ale když se na spurt podíváte v televizi… Jsem rád, že jsem v jednom kuse,“ vysvětloval potom slovenský jezdec stáje TotalEnergies. Vadilo mu, že ho Van Aert ve finiši nepustil kolem bariéry, došlo mezi nimi také ke kontaktu.

Debata se rozhořela i na sociálních sítích, kde se někteří fanoušci Sagana zastávali, jiní připomněli, že o den dříve se velmi nebezpečně přetlačoval s pozdějším vítězem Jakobsenem.

„Sagan šel zase někam, kde více místa nemohl dostat, a Van Aert se od svého směru nijak neodklonil. O nic tam nešlo,“ komentoval ve vysílání České televize bývalý cyklista Ján Svorada, vyhlášený sprinter a vítěz etapy Tour s cílem na Champs-Élysées z roku 2001.

Naopak na Sagana byl rozzlobený zase Australan Caleb Ewan, jehož u bariéry „zavřel“ právě Slovák. „Byl jsem tam zmáčknutý. Jezdci přede mnou spurtovali uprostřed cesty, a najednou se natlačili doprava,“ vykresloval situaci ze svého pohledu cyklista týmu Lotto-Soudal.

„Kdybych nezabrzdil, vlétnul bych do bariéry a samozřejmě by se něco stalo. Pravidla se vykládají různě, někde by za to diskvalifikovali, jinde zase ne,“ krčil rameny nakonec devátý muž etapy. Van Aert byl za Groenewegenem těsně druhý, Sagan na čtvrtém místě.

Po pondělním volném dni a přesunu z Dánska na sever Francie čeká na peloton čtvrtá etapa z Dunkerque do Calais. Nabídne sice čtyři stoupání čtvrté kategorie, ale ani tak není vyloučeno, že v jejím závěru sprinteři svedou další nelítostnou bitvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.