Komentář: Lehkovážná hra, trápení posil z NHL. Češi ustoupili od toho, co fungovalo

Tampere (od našeho zpravodaje) – Stejně jako před rokem prožili Češi před mistrovstvím světa vydařené přípravné období. Nový trenér Kari Jalonen naordinoval týmu komplexní pojetí hokeje, kdy se mezi sebou prolínají beci a útočníci. A v němž se hlavní důraz klade na defenzivu.

Zaznívaly ohlasy, že možná nejde o úplně atraktivní styl, nicméně přináší vítězství. Češi ovládli turnaje Euro Hockey Tour v Ostravě i Stockholmu. V šesti zápasech obdrželi jen sedm branek.

Na MS jako by však od defenzivní hry docela ustoupili. Obránci se vrhají dopředu v situacích, kdy nejsou zajištění. Propadají a český výběr vzadu často doslova hoří. Vytratila se také tolik osvěžující energie.

Pod vedením Filipa Pešána reprezentace vloni v přípravě před MS v Rize ani jednou neprohrála. Na turnaji to potom bylo jiné kafe a obří trápení s postupem ze skupiny.

Letos Češi díky příznivému losu zahájili šampionát duelem proti Velké Británii, aspirantovi na sestup. Výhra 5:1 vypadala v konečném výsledku pohodově, jenže děr v české obraně bylo už v tomto zápase až mnoho. Zmiňoval to rovněž kapitán Roman Červenka.

Nebýt výborného výkonu brankáře Lukáše Dostála a slabší kvality Britů v zakončení, Češi by se na povinné tři body nadřeli podstatně více.

Do druhého zápasu proti Švédsku nastoupil Jalonenův tým soustředěně, nicméně od poloviny první třetiny sklouzl k podobné lehkovážnosti. Také Tomáš Hertl hovořil o zbytečné snaze vymýšlet komplikovaná řešení, o ústupu od jednoduchosti.

Na MS dorazil po sedmi letech, jako největší česká posila z NHL. Jenže zatím to v Tampere nejde jemu ani ostatním hráčům ze zámoří. Jakub Vrána se zastřeluje, snaha Dominika Simona přichází ve formaci s nevýraznými Matějem Stránským a Michaelem Špačkem vniveč.

Jediný bod mezi českými hokejisty z NHL má Radim Šimek, druhou asistenci u třetí trefy proti Švédům. To je zoufale málo. Ve srovnání s příspěvkem „Evropanů“ žalostně málo.

Vzadu se trápí Michal Jordán, rozpačitý debut zatím zažívá osmnáctiletý David Jiříček, jehož ani gól s Brity nezbavil nervozity, značně viditelné při odskakování zdánlivě lehkých puků.

Jasno není ani v otázce brankářů. Dost možná plánovaná jednička Karel Vejmelka byl v polovině utkání proti Tre Kronor stažen. Vyčítat si bude určitě ukázkový „teploměr“ při ráně Mathiase Bromého.

Jalonenův výběr přicestoval do Finska na pozitivní vlně, po povedené přípravě oprávněně. Odehrál dva zápasy a stojí nohama na zemi. Je potřeba vychytat spoustu much, na druhou stranu času je také dost.

Zápasy proti Rakousku, Lotyšsku a Norsku jsou dobrou příležitostí, jak si ujasnit správný systém, jak vyladit složení útoků a zajistit si postup do čtvrtfinále. Těžší zkoušky s USA a Finy přijdou na konci skupiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.