Návštěvníkům Colours vadí jednorázové kelímky. Jsou ekologické, brání se festival

Někteří návštěvníci vnímají použití plastových kelímků jako krok zpátky. Vyjadřují se tak především na sociálních sítích. „Bohužel v jednorázových kelímcích krok zpět. Taky se mi to nelíbí. Jinak atmosféra výborná, tahle akce chyběla,“ uvedl v diskusi na Facebooku například Daniel Čík. Několik návštěvníků popsalo Aktuálně.cz, že například po koncertě skupiny Twenty One Pilots zůstalo  na zemi u hlavního pódia ležet velké množství kelímků. 

Pořadatelé jednorázové kelímky nakoupili ve statisícovém množství. Podle Sedláka je k tomu vedlo několik důvodů. „Hlavní byl hygienický. S ohledem na to, co se dělo v posledních dvou letech, jsme hledali řešení bez umývání kelímků,“ řekl. Navíc dodal, že myčka není v Ostravě ani v Moravskoslezském kraji a kelímky se musejí vozit do Brna. Což je zátěž pro životní prostředí.

„Navíc naše kelímky jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu. Už jsou součástí cirkulární ekonomiky, a tak máme záruku toho, že kelímky zrecyklujeme přímo v našem kraji. Nebudou cestovat přes půl republiky tak, jak tomu bylo dříve. Také víme, co z kelímků po recyklaci vznikne. Použijí se na výrobu dalších obalových materiálů či v automobilovém průmyslu,“ uvedl Sedlák.

Toto řešení ale klade větší nároky na samotné návštěvníky, kteří musí přemýšlet, kam plastový kelímek vyhodí. „V průměru je to na festivalu vždy okolo 45 metrů k nejbližšímu kontejneru na plast,“ uvedl Sedlák. Připustil ale, že kelímky, které skončí ve směsném odpadu, už vytříděné nebudou. „Toto je na odpovědnosti návštěvníků. Máme ale informace, že se letos třídí mnohem více než v minulých letech. Za to jsme lidem vděční,“ řekl mluvčí.

Hudební přehlídka, která patří k největším v zemi a středeční návštěvnost se podle odhadů pohybovala okolo 40 000 lidí, se koná po dvouleté pauze způsobené koronavirem.“První den hodnotíme pozitivně. Hlavně to, že jsme po nucené přestávce opět otevřeni. Lidé jsou nadšení, je vidět mezi nimi velká radost,“ uvedl Sedlák.

Festival, který nabídne vystoupení umělců z 32 zemí, potrvá v industriálním areálu Dolních Vítkovic do soboty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.