Obrazem: K Jadranu za 500 korun, za nákupy do NDR. Jak Češi začali cestovat

Předchůdcem cestovní kanceláře Čedok byla Informační kancelář, kterou u příležitosti prvního výročí existence samostatného Československa založili v listopadu 1919 členové Zemského cizineckého svazu a Československých státních drah. Kancelář poskytovala informace a služby zahraničním návštěvníkům Prahy a zřídila své sídlo v pražské Hybernské ulici.

Významným zdrojem výnosů byl zpočátku prodej železničních jízdenek prodávaných zejména dělníkům cestujícím za prací do francouzských uhelných dolů a dále pak prodej lodních lístků vystěhovalcům do Ameriky.

Zájezdy do Krkonoš i do Podkarpatské Rusi

V roce 1925 Čedok ovládl trh tuzemských zájezdů, kterému dominovaly vlakové zájezdy do Krkonoš, na Štrbské Pleso a do Podkarpatské Rusi. Čedok také začal využívat autobusy a letadla.

O rok později byla poprvé použita zkratka Čedok (Československá cestovní a dopravní kancelář). Firma poté stála u zrodu tradice cestování českých turistů na pobřeží Jadranu. Od znárodnění v roce 1948 až do roku 1989 byla firma v podstatě státním monopolem v oblasti cestovního ruchu.

Akciovou společností je Čedok od listopadu 1993. V roce 1995 se stala jeho většinovým vlastníkem společnost Unimex Group. Koncem roku 2007 pak získala 98procentní podíl v cestovní kanceláři americko-turecká investiční skupina Odien.

V roce 2016 Čedok koupila polská cestovní kancelář Itaka. Čedok poté prošel řadou změn, změnou struktury produktů či změnou organizační struktury.

V současné době nabízí služby cestovního ruchu včetně prodeje jízdenek a letenek, finančních služeb, kongresové turistiky, autokarové přepravy a charterové letecké přepravy. Firma poskytuje zájezdy do více než 50 zemí světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.