Palátův gól nestačil. Colorado vyhrálo první finálovou bitvu v prodloužení

Trenér Colorada Jared Bednar před utkáním řešil, zda v brance vsadit na týmovou jedničku Darcyho Kuempera, nebo na Pavla Francouze, jenž odchytal semifinálovou sérii s Edmontonem. Důvěru nakonec dostal uzdravený kanadský brankář, jenž v zápase kryl 20 střel.

V první třetině Kuemper sledoval výborný výkon svých spoluhráčů. Skóre zápasu otevřel v osmé minutě kapitán Avalanche Gabriel Landeskog. Neuběhly ani dvě minuty a Colorado vedlo o dvě branky. Valerij Ničuškin využil výborného napadání Calea Makara a po přihrávce Nathana MacKinnona zvýšil na 2:0.

Lightning se poprvé prosadili ve 13. minutě, kdy se po nenápadném nahození dostal do úniku Nick Paul a i přes tlak dojíždějícího Erika Johnsona vstřelil svou čtvrtou branku ve vyřazovacích bojích. V závěru třetiny však hokejisté Tampy nabídli Coloradu přesilovku pět na tři a domácí se díky teči Artturiho Lehkonena opět dostali do dvoubrankového vedení.

V úvodu druhé třetiny měli na hokejce snížení oba čeští hokejisté v dresu Tampy. Nahození Jana Rutty od modré čáry ale skončilo jen na tyči a osamocenému Palátovi před Kuemperem zakončení nevyšlo.

Ve 33. minutě už se český forvard dočkal. Zavezl puk do útočného pásma, kde si ho vyměnil s Nikitou Kučerovem a z hranice brankoviště dal svůj 46. gól v ve vyřazovacích bojích. V historickém pořadí českých hokejistů se rodák z Frýdku-Místku osamostatnil na druhém místě za Jaromírem Jágrem. Ve finále Stanley Cupu se Palát prosadil již pošesté v kariéře, čímž vyrovnal druhého nejlepšího Čecha Patrika Eliáše. Lépe je na tom pouze Petr Sýkora, který ve třiceti finálových střetnutích vstřelil osm branek.

Na Palátovu trefu po 48 sekundách navázal obránce Michail Sergačjov, jenž poslal zápas do prodloužení. V tom po necelé minutě a půl rozhodl o výhře Colorada švédský útočník Burakovsky.