Pozemkářky cílí na olympiádu. V přípravě porazily Švýcarky na tři způsoby

Cesta na vysněnou olympiádu vede postupnými krůčky, které představují kontinentální šampionáty. Pro nově se rodící tým okolo kapitánky Kateřiny Laciné bude prvním ostrým měřením sil s evropskou špičkou srpnová kvalifikace právě na mistrovství Evropy. 

V případě postupu do elitní divize ME by dokonce byla ve hře i účast na hrách v Paříži, které se konají za dva roky.  „Samozřejmě bychom se tomu vůbec nebránili. Uděláme vše, co je v našich silách, nicméně dlouhodobý cíl je opravdu nastaven na Los Angeles,“ říká trenér českého národního celku Grundie.

Irský kouč je u českého týmu lehce přes měsíc a trojutkání se Švýcarskem pro něj bylo prvním zápasovým testem jeho svěřenkyň. První zápas v Praze byl spíše opatrnější a oba týmy se seznamovaly. I na Švýcarkách, které okupují podobné příčky na světovém žebříčku jako Češky, byla znát nesehranost. České pozemkářky dokázaly proměnit více šancí a zaslouženě vyhrály 3:1. Stejný výsledek i průběh hry se opakoval v sobotu v Plzni. Nedělní utkání bylo pro diváky nejatraktivnější. Češky v Edenu hře dominovaly a zvítězily 6:1.

„Zejména v posledním utkání na Slavii bylo na našich hráčkách vidět více energie, chuti a bojovnosti. Zkoušeli jsme každý den na Švýcarky malinko jiný systém, osvědčil se zejména ten z neděle, kdy jsme byli i brankově efektivnější,“ komentoval přípravné zápasy irský kouč.

„S průběhem celého trojutkání jsem velmi spokojen. Rotovali jsme 26 hráček, každá z nich měla šanci ukázat, že do týmu patří. Určitě máme na čem stavět, zároveň však víme, na čem v budoucích týdnech zapracovat. Pokud bych měl být konkrétní, tak to bude hodně i o fyzické připravenosti, která bude jedním z důležitých faktorů úspěchu na kvalifikaci ME v Irsku,“ dodal Grundie. 

Tým byl složen z několika generací, zahrály si sedmnáctileté naděje i ostřílené matadorky. Nejzkušenější Češkou byla při víkendových bojích Tereza Mejzlíková, medailistka z halového evropského i světového šampionátu. „S přípravou jsme spokojené. Měly jsme možnost si při ostrém utkání vyzkoušet nové herní systémy, ale také například standardní situace. S novým koučem přichází změny, které potřebují čas na zažití, ale už nyní mohu říci, že se jedná o nový, zajímavý impuls,“ prohlásila pětatřicetiletá bývalá kapitánka národního týmu, která před akcí oficiálně předala kapitánskou pásku Kateřině Laciné. „Už byl čas. Cítím, že vedoucí roli po mně musí přebrat mladší,“ usmála se Mejzlíková.

Novou kapitánkou se stala belgická legionářka a aktuálně největší hvězda českého pozemního hokeje Kateřina Laciná. „Moc si vážím toho, co Tereza celému českému hokeji dala. Je to pro mě velká čest přebírat pásku právě od ní. Jsem moc ráda, že se nám rozhodla ještě pomoci na hřišti, a udělám vše pro to, abych týmu dávala stejně pozitivní energie, jako mu dávala s páskou v posledních letech ona,“ reagovala čerstvá kapitánka na dojemný okamžik.

„Utkání se Švýcarskem pro nás byla prvním testem. Jsem ráda, že se výsledkově podařila, nicméně máme mnoho prostoru pro zlepšení. Čeká nás tvrdá práce, ale všechny jsme ochotné tvrdě bojovat a připravit se co nejlépe na důležité turnaje, které nás nejen letos čekají,“ dodala Laciná, kterou nyní s reprezentačním týmem čeká lehčí tréninkový blok.

Hráčky z české ligy mají navíc před sebou v následujících dvou týdnech vyvrcholení domácí sezony v podobě play off. Tréninky národního týmu jsou koordinovány společně s přípravou v klubech, takže chod ligy není nijak narušen. „Podařilo se nám společně s kluby připravit dobrý plán, kdy vnímáme jejich potřeby a na druhé straně si kluby uvědomují důležitost národního týmu. Věříme, že se nám společným úsilím povede dostat český pozemní hokej v následujících letech nejen do evropské špičky, ale také na olympijské hry,“ vysvětlil Martin Capouch, jeden z asistentů reprezentačního kouče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.