Rybakinová vyhrála Wimbledon. Jako první Kazaška slaví triumf na grandslamu

Nasazená sedmnáctka, jež startuje za Kazachstán od roku 2018, otočila na trávě v All England Clubu vývoj finále jako první tenistka po šestnácti letech. Naposledy se podobný počin povedl v roce 2006 Francouzce Amélii Mauresmové.

Džabúrovou porazila podruhé ze čtyř vzájemných zápasů. O čtyři roky starší Tunisanka nevyužila možnost stát se první grandslamovou šampionkou ze severní Afriky a arabských zemí.

Rybakinová získá za triumf dva miliony liber (asi 58,2 milionu korun), Džabúrová obdrží zhruba poloviční částku. Kvůli zákazu startu ruských a běloruských sportovců jim ale organizace WTA stejně jako ostatním účastníkům Wimbledonu neudělí žádné body do světového žebříčku.

Lepší vstup do utkání měla před zraky britské vévodkyně Kate Džabúrová. Při třetí hře prolomila soupeřčin servis, brejk vzápětí potvrdila a ujala se vedení 3:1.

Rybakinová navíc v dalším průběhu zkazila řadu lehčích míčků, v prvním setu udělala 17 nevynucených chyb a nakonec jej za třiatřicet minut ztratila. V turnaji přišla o sadu teprve podruhé.

Nevzdala se ale a hned v úvodu druhého setu získala brejk. Za stavu 1:2 byla Džabúrová při podání soupeřky blízko vyrovnání. Když Rybakinová po více než osmi minutách získala hru ve svůj prospěch, Tunisanka zvažovala reklamaci jejího závěrečného podání. Nakonec si to ale rozmyslela a neudělala dobře. Opakované záběry ukázaly, že byl míč v autu.

Tunisanka poté ztratila servis i podruhé a Rybakinová se dostala do rytmu. V dalším průběhu dosáhla hranice 50 es na letošním Wimbledonu a vynutila si rozhodující sadu.

Džabúrové navíc nevyšel ani začátek třetího setu a opět přišla o servis. Druhá hráčka světa a čtvrtfinálová přemožitelka Marie Bouzkové se mohla vrátit do hry ještě za stavu 2:3, kdy měla tři brejkboly, Rybakinová je ale odvrátila a pěti míčky za sebou podání udržela.

Třiadvacátá tenistka žebříčku WTA už v závěru žádné drama nepřipustila a po třech vyhraných gamech za sebou si došla pro první grandslamový triumf v kariéře. Ve třiadvaceti letech se stala nejmladší wimbledonskou vítězkou od triumfu Petry Kvitové v roce 2011. Češce tehdy bylo 21 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.