Salač v Le Mans nezopakoval loňské stupně vítězů, dojel patnáctý

Salač stál v osmé řadě, ale nevyšel mu start a klesl až na 28. pozici. Jezdec týmu Gresini sice postoupil o několik pozici, ale první dvacítka – nemluvě o bodovaných pozicích v top 15 – byla v úvodu Grand Prix daleko.

V osmém okruhu se mu ztrátu podařilo vymazat a také díky sérii pádů poskočil na dvacátou příčku.

Pak si ale zkrátil zatáčku číslo deset. Za to musel absolvovat trest v podobě průjezdu tzv. long lapu, tedy vytáčenou delší stopu v jedné ze zatáček.

Ovšem dramatický vývoj Grand Prix českého jezdce nechal ve hře o body, když se i po absolvování penalizace držel na 17. příčce. Na první bodovanou pozici ztrácel kolem dvou sekund.

Ve 21. kole se Salač dostal na patnácté místo. To udržel až do cíle a připsal si tak letos pátý bod. Loni přitom v Le Mans stál na stupních vítězů, když v kategorii Moto3 skončil druhý. Letos přestoupil do silnější kategorie, v níž potřetí bodoval.

Pro suverénní vítězství si dojel Španěl Augusto Fernandez, krajanovi Aronu Canetovi ujel o čtyři sekundy. Třetí byl Somkiat Čantra z Thajska.

Vedoucí muž průběžného pořadí Celestino Vietti i přes konečnou osmou pozici uhájil náskok ve výši 16 bodů.

Během úvodního závodu Moto3 v Le Mans zaúřadovalo nevyzpytatelné počasí. V prvním kole začalo lehce pršet. Celá řada jezdců, včetně lídra průběžného pořadí Sergia Garcii ze Španělska, šla k zemi.

Jízda byla okamžitě zastavena, jelo se znovu až po kratší přestávce. Sice se všemi jezdci, ale jen na 2/3 původně plánované délky.

V cíli se po těsné bitvě radoval Španěl Jaume Masia s KTM, který Ajumu Sasakiho z Japonska na Husqvarně porazil o pouhých 185 tisícin vteřiny. Třetí skončil další Španěl Izan Guevara v sedle GasGasu.

Garcia na stroji GasGas obsadil sedmou příčku. V čele seriálu má 17bodový náskok před dvojicí Masia, Dennis Foggia (Itálie, Honda).

Aktualizujeme…

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Masiá (Šp./KTM) 24:04,119, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,150, 3. Guevara (Šp./GasGas) -0,220, 4. Foggia (It./Honda) -0,322, 5. Suzuki (Jap./Honda) -0,529, 6. Tatay (Šp./CFMoto) -1,594.

Průběžné pořadí (po 7 z 21 závodů): 1. García (Šp./GasGas) 112, 2. Masiá 95, 3. Foggia 95, 4. Guevara 89, 5. Sasaki 75, 6. Öncü (Tur./KTM) 70.

12:30 Moto2,

14:00 MotoGP.