Sükür překonal Maška, pak utekl před Erdoganovým zatykačem. Dnes jezdí s taxíkem

Jako střelec nejrychlejší branky na fotbalovém mistrovství světa se zapsal 29. června 2002 do historie turecký útočník Hakan Sükür. V zápase o třetí místo v korejském Tegu proti domácí reprezentaci skóroval už v 11. vteřině, čímž překonal letitý rekord Čecha Václava Maška. Ten vstřelil na světovém šampionátu v roce 1962 v Chile v základní skupině v utkání proti Mexiku první gól po patnácti vteřinách.

Sükürovi, považovanému za nejlepšího tureckého fotbalistu všech dob, se v utkání proti Koreji nebývale dařilo. Po šesti mdlých zápasech se konečně rozpomněl na své lepší časy a podílel se na všech třech brankách svého týmu. Jeden gól dal a na dva další nahrál a svým výkonem tak výrazně přispěl k tomu, že Turecko při své druhé účasti mezi světovou elitou získalo historické bronzové medaile. Sükür se ihned po začátku zápasu, který zahájili fotbalisté Koreje, vydal ke korejské brance a v souboji nejzkušenějších hráčů obou týmů obránce Hong Mjong-po ztratil míč a turecká hvězda pohotovou střelou změnila po jedenácti sekundách skóre i fotbalovou historii.

Hakan Sükür většinu své fotbalové kariéry strávil v dresu Galatasaraye Istanbul, s nímž vyhrál osmkrát tureckou ligu a třikrát byl jejím nejlepším střelcem. Za tureckou reprezentaci odehrál 112 zápasů, v nichž vstřelil 51 gólů a je nejlepším střelcem turecké fotbalové reprezentace. V roce 2000 přestoupil z Galatasaraye do Interu Milán a následně prošel ještě Parmou a anglickým Blackburnem, poté se do tureckého klubu vrátil.

Sükür ukončil kariéru v roce 2008 a tři roky nato byl zvolen do parlamentu za Stranu spravedlnosti a rozvoje současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. O dva roky později však rezignoval kvůli korupčnímu skandálu kolem vlády, ve které byl tehdy Erdogan premiérem. V roce 2016 na něj byl v Turecku v souvislosti s neúspěšným pokusem o převrat vydán zatykač, v témže roce se Sükür přestěhoval do Spojených států. V roce 2020 řekl v jednom z rozhovorů, že se živí jako taxikář a prodejce knih.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.