„Tohle není dobrý signál.“ Fouska mrzí, že valná hromada neschválila úpravu stanov

Změna stanov byl jedním z hlavních témat řádné valné hromady v pražském hotelu Pyramida. Na úpravě začalo pracovat nové vedení asociace krátce po svém zvolení před rokem. Návrh stanov počítal s jejich zkrácením a zjednodušením, zároveň mimo jiné řešil možný střet zájmů. Nejvíce diskutovaným bodem byl během debaty článek o delegátech na valné hromadě.

Úprava počítala s tím, že by zůstalo 202 delegátů a takzvané provolby, v nichž si třetiligové a divizní kluby vybírají delegáty, které s hlasovacím právem vyšlou na valnou hromadu. Hnutí F-evoluce, vzniklé předloni na podzim po zatčení bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra s cílem změnit poměry v českém fotbale, chtělo provolby zrušit.

Od předsedy kutnohorského okresního svazu Jana Ďoubala a šéfa příbramského okresního svazu Pavla Chána proto zazněly pozměňovací návrhy, které požadovaly, aby se zvýšil počet delegátů na valné hromadě a mohli na ni zástupci všech třetiligových a divizních klubů. Ani tyto návrhy však neprošly, byť se pro ně v české komoře vyslovilo více lidí.

Následně se hlasovalo o původně předloženém návrhu. Zatímco moravská komora jej schválila poměrem 54:0, v Čechách se pro něj vyslovilo jen 27 delegátů, proti bylo 77 a 11 se zdrželo. Fouska výsledek viditelně zklamal.

„Chci poděkovat legislativní radě a všem, kteří se na přípravě nových stanov 10 měsíců podíleli. To, že česká komora neodhlasovala nový návrh, nepovažuji za dobrý signál a projev státnosti. Je vidět, že tomu budeme muset věnovat hlubší diskuzi nebo prostě české komoře více vyhovují stávající stanovy,“ řekl Fousek.

Po řádné valné hromadě, která tentokrát není volební, následuje hromada mimořádná. Svolat ji musel výkonný výbor na základě žádosti nadpoloviční většiny klubů českých divizí, které chtějí vyvolat hlasování o odvolání dvou členů výkonného výboru – druhého místopředsedy FAČR Jana Richtera a předsedy Řídící komise pro Čechy Martina Drobného. Za pokusem stojí F-evoluce, která tvrdí, že se český fotbal od loňských voleb dostatečně neposunul a změny jdou pomalu.

O post místopředsedy se chce za F-evoluci ucházet miliardář Milan Kratina, patřící mezi 50 nejbohatších Čechů. Dalším kandidátem je šéf pražského Motorletu Rudolf Blažek. O pozici předsedy Řídící komise pro Čechy se za F-evoluci uchází Tomáš Novák a za „konzervativnější“ křídlo Slavomír Kozel. Aby se dva členové výkonného výboru volili, museli by nejprve delegáti Richtera s Drobným odvolat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.