„Už nemusím do práce.“ Hokejistka dostala rekordní balík, trumfne mnohé extraligisty

Čtyřiadvacetiletá útočnice podepsala s klubem Buffalo Beauts roční smlouvu na 80 tisíc dolarů, v přepočtu necelé dva miliony korun. V rámci PHF, jediné profesionální ženské ligy v Severní Americe, tak opustila Toronto.

„Buffalo jako první kontaktovalo mého agenta a přišlo s nabídkou, která byla až příliš dobrá na to, abych ji odmítla. Říkala jsem si, že to snad ani není pravda,“ prohlásila Grantová-Mentisová.

Rekordní kontrakt si vysloužila výkony v minulé sezoně, kdy v 19 zápasech nastřádala 30 bodů (13+17) a v produktivitě soutěže skončila těsně druhá.

Díky nové smlouvě se může plně soustředit na sport. „Už nemusím do práce,“ zářila.

V minulém ročníku musela mít ještě nesportovní zaměstnání, aby pokryla životní náklady. Pracovala pro korporát FedEx, který se zabývá logistikou nebo kurýrními službami. Kvůli tomu pravidelně vstávala v pět hodin ráno. Po směně chodila na týmové tréninky nebo dřela sama. A samozřejmě hrála zápasy.

„Teď budu moct věnovat víc času hokeji, tréninkům a životosprávě. Myslím, že s těmito penězi bude snazší podávat dobré výkony,“ podotkla Kanaďanka, která před profesionální kariérou čtyři roky hrála univerzitní hokej. Na americké Merrimack College získala bakalářský titul v oboru kriminologie.

Její kontrakt vzbudil v ženském hokeji, v němž se oproti tomu mužskému netočí moc peněz, údiv.

„Co si pamatuju, tak já jsem za zápas dostávala 250 dolarů (asi šest tisíc korun) a tři čtvrtiny z toho jsem při cestách za těmi zápasy utratila za benzín,“ smála se Američanka Kelley Steadmanová, která odstartovala profesionální kariéru v roce 2012 a skončila po pěti letech.

Ačkoliv je Grantová-Mentisová nejlépe placenou hokejistkou na světě, nikdy nehrála za kanadskou reprezentaci. Pozvánku na poslední olympiádu v Pekingu nedostala.

Kanada nicméně vynechala všechny hráčky z PHF, což zřejmě nemělo jen sportovní důvody. Spolehla se na univerzitní hokej a hlavně členky asociace PWHPA, která vznikla po rozpadu jiné profesionální ligy CWHL a stále plánuje vlastní projekt.

Momentálně je ale jedinou ženskou profesionální soutěží v Severní Americe PHF, dříve NWHL. Odstartovala v roce 2015 s platy mezi deseti a 25 tisíci dolary.

Následně si hokejistky kvůli finančním problémům ligy násobně pohoršily, ale nyní jsou na tom lépe než na začátku. Platový strop se z původních 270 tisíc a pozdějších 100 tisíc vyšplhal na 750 tisíc pro nadcházející ročník.

Grantová-Mentisová může se svými 80 tisíci dolary konkurovat i některým mužům. Zhruba tolik si obvykle vydělá nováček v NHL, který po celou sezonu zůstane na farmě, nebo slušný hokejista v české extralize. Ty největší hvězdy však dostávají ještě dvakrát či třikrát více.

Hráči, kteří pravidelně nastupují mezi hokejovou smetánkou v NHL, pak pobírají minimálně 750 tisíc dolarů ročně. Vůbec nejlépe placeným hokejistou současnosti je kanadská modla Connor McDavid s roční gáží 12,5 milionu dolarů. Oproti Grantové-Mentisové je na tom více jak 150krát lépe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.