West Ham láká Rice na mamutí smlouvu. Podivné, to nemůže podepsat, míní experti

Třiadvacetiletý anglický záložník platí za jednoho z nejžádanějších fotbalistů současnosti a spekuluje se, že by ho rády do svých řad přetáhly nejmocnější kluby Premier League.

Ve West Hamu jsou srozuměni s tím, že na to, aby reprezentanta a naprosto klíčového muže sestavy udrželi, musí mu výrazně navýšit plat. Obzvlášť když Rice několik prvotních nabídek na vylepšení smlouvy v uplynulých týdnech a měsících nevyslyšel.

„Kladivářům“ se navíc nepodařilo vyhrát Evropskou ligu a postoupit do příštího ročníku milionářské Ligy mistrů, své ikoně tak nedokáží přislíbit odpovídající sportovní motivaci.

Sázet pouze na jeho loajalitu a kladivářské srdce, tedy charakterové atributy, kterými kapitán týmu dozajista plně disponuje, by bylo ve světě velkého fotbalu naivní, a tak má nyní na stole ležet nabídka, která by Riceovu aktuální odměnu ztrojnásobila.

Anglické fotbalové komentátory ovšem zaráží délka nabízeného kontraktu. Rice by se měl východolondýnskému klubu upsat až do roku 2030 a pokud by jej následně dodržel, stal by se v očích fanoušků novým „Panem West Hamem“. 

Navázal by na svého mentora Marka Noblea, který v těchto dnech končí svou úchvatnou kariéru spojenou výhradně s Hammers.

„Je to pořádný nesmysl. Kdo by podepsal osmiletý kontrakt s West Hamem United? Proč by to dělal?“ rozčílil se ve vysílání stanice TalkSport úspěšný byznysmen Simon Jordan, někdejší majitel týmu Crystal Palace. 

A pustil se do většinových vlastníků West Hamu, Davida Golda a Davida Sullivana, kteří na podzim loňského roku prodali 27 procent akcií českému podnikateli Danielu Křetínskému. „Z jejich strany to může být jenom hra. Přesně to oni totiž dělají,“ ušklíbl se.

Podezíravý je i Antony Martin, sloupkař publikující na webu Hammers News.

„Zdá se mi to trochu podivné. Zaprvé, osmiletý kontrakt? Rice nikdy něco tak dlouhého nepodepíše, pokud ve smlouvě nebude výstupní klauzule. A momentálně nejsou zvěsti o tom, že by tam byla.“

„Zadruhé, 200 tisíc týdně je očividně fantastický plat, v současné Premier League ale není nijak výjimečný. Proč Declanovi raději nenabídnou více peněz a méně let? Vím, že to bude znít cynicky, ale možná mu něco takového nenabídli proto, že by to mohl skutečně podepsat,“ zamyslel se Martin.

Naznačil tím, že za absurdním návrhem stojí snaha majitelů West Hamu „udělat na oko všechno pro to, aby Rice v týmu udrželi“. 

„Podle mě to jinak vůbec nedává smysl,“ dodal komentátor.

Jim White ze stanice TalkSport se rovněž pozastavil u inkriminované sumy 200 tisíc liber týdně. „V táboře Declana Rice panuje přesvědčení, že by si jinde mohl vydělat 300 tisíc až 400 tisíc za týden. Jestli to je pravda, nebo ne, teprve uvidíme.“

Současný kontrakt na London Stadium Riceovi vyprší v létě 2024, přičemž West Ham má ještě opci prodloužit kontrakt o další rok.

Rice je odchovancem Chelsea, která ho ale v jeho čtrnácti letech odložila a prodala do West Hamu. Do základní sestavy „Kladivářů“ se rodák z Londýna, jenž v mládežnických kategoriích reprezentoval Irsko, probil už ve svých osmnácti letech a od té doby se vyprofiloval v jednoho z nejlepších „defenzivních“ záložníků v celé Premier League.

Po příchodu Tomáše Součka do klubu s ním Rice vytvořil jednu z nejobdivovanějších dvojic do středu pole. Nepostradatelným se nestal pouze pro trenéra West Hamu Davida Moyese, ale i pro kouče národního týmu Garetha Southgatea.

V aktuální sezoně se Rice dostal ještě na vyšší výkonnostní level a je bezesporu největším tahounem týmu. Jeho hodnota podle serveru Transfermarkt činí 75 milionů liber, Moyes ale v nedávné minulosti deklaroval, že si zájemci musí připravit nejméně 100, ale raději 150 milionů.

„Takovou částku za něj ani náhodou nedostanou. Říkám si, kdo jsou vlastně ti nápadníci, kteří po Riceovi touží? Protože o nich vůbec nic konkrétního nevíme,“ prohlásil na vlnách TalkSportu Simon Jordan.

O zájemcích se v posledních měsících pouze hojně spekuluje. S Manchesterem United je Rice spojován v souvislosti s nutnou přestavbou, která slavný velkoklub po aktuální tragické sezoně nevyhnutelně čeká.

Pro Chelsea zase hovoří fakt, že jedním z nejlepších kamarádů Rice je ofenzivní hvězda Blues Mason Mount. Blízké přátelství ale záložníka West Hamu pojí i s Philem Fodenem z Manchesteru City.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.