„Zapomenutý“ český talent okouzluje v zámoří. Klukům z něj padala čelist, líčí kouč

Před rokem odcházel do zámoří jako hvězda extraligové Sparty a člen širšího kádru české reprezentace. V Buffalu podepsal dvouletou nováčkovskou smlouvu, myslel na NHL.

Ještě před tréninkovým kempem klubu si však Rousek poranil koleno. Původně si myslel, že nejde o nic vážného, ale pak od doktorů slyšel zdrcující diagnózu – přetržený přední zkřížený vaz v pravém koleni. Musel na operaci.

„Řekli mi, že budu chybět šest až devět měsíců. Bylo to šílené. Nemohl jsem tomu uvěřit,“ zavzpomínal Rousek před pár dny pro list The Buffalo News.

Zatímco sezona byla v plném proudu, on rehabilitoval. Na farmě Sabres, kde s ním počítali, zmeškal prvních 57 zápasů. 

Když se ale naplno zapojil do tréninku a spoluhráčům poprvé ukázal, co dovede, mnozí z nich zírali. „Klukům při pohledu na jeho nahrávky a herní přehled padala čelist,“ prozradil trenérský asistent farmářského Rochesteru Michael Peca, někdejší vynikající defenzivní útočník.

„Přitom se vracel po složité operaci, kdy vám většinou chvíli trvá, než jste stoprocentní. Myslím, že to dokládá, jak tvrdě pracoval a jak moc se chtěl vrátit,“ dodal Peca.

V ostrých zápasech se však Rouskovi, který v zámoří nikdy předtím nehrál, moc nedařilo. Základní část zakončil s pouhými čtyřmi body (1+3) z 19 duelů. Čas na ledě mu ale rostl, za což se odvděčil v play off, kde v deset startech bodoval šestkrát (2+4).

V minulém týdnu absolvoval 23letý Rousek rozvojový kemp Buffala pro mladé hokejisty, které spojuje, že v NHL hráli jen minimálně nebo vůbec. Byl z toho další úspěch.

„Rousek vynikal v konkurenci osmi hráčů z prvního kola draftu a pěti hráčů se zkušenostmi z NHL. Rozdával výstavní nahrávky a díky rychlým rukám skóroval v utkání o titul,“ napsal novinář Lance Lysowski s odkazem na turnaj v herním formátu tři na tři mezi přítomnými mladíky na kempu.

„Je strašně dobrý, opravdu,“ chválil Rouska jeho parťák z turnaje Jack Quinn, který patří mezi největší naděje Sabres. „Hrálo se mi s ním moc dobře. Je hrozně chytrý a ze svých spoluhráčů dělá lepší hokejisty.“

Dá se říct, že Rousek je pro Buffalo divokou kartou. Dvakrát prošel draftem bez povšimnutí. Až na třetí pokus po něm v šestém kole sáhli Sabres. Když ho pak viděli dva roky zářit ve Spartě, podepsali s ním dvouletou smlouvu.

První rok v zámoří šikovnému křídelníkovi nevyšel. Včetně play off odehrál jen 29 zápasů a z pochopitelných důvodů vypadl z reprezentace. Tak trochu upadl do zapomnění.

Nyní o NHL zabojuje znovu. Stejně jako další český forvard Matěj Pekař pravděpodobně začne na farmě v Rochesteru, ale na rozdíl od komplikované minulé sezony by měl v týmu dostat stěžejní roli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.